Vesti

Lagundžić i Manjenčić do finala Svetskog prvenstva za U23 i juniore! Srbiji dve bronze Bojana Zdelara

U razmaku od desetak dana održano je poslednje Evropsko i Svetsko prvenstvu u godini čime je stavljena tačka na reprezentativnu sezonu, izuzimajući predstojeću regatu Olimpijskih nada. Baš kao i u Beogradu na Evropskom prvenstvu za mlađe seniore i juniore, i sada su nas u mađarskom Segedinu šabački takmičari obradovali dobrim rezultatima. Branko Lagundžić, srebrni u četvercu na 500 metara sa pomenutog prvenstva Starog kontineta, učestovao je u finalu iste discipline i na svetskom nivou, sa istim kolegama u čamcu – Stefan Vrdoljak, Nikola Kovačević i Luka Stojkov. Ovaj uspeh ostvario je i Luka Manjenčić, ali ovoga puta u dvosedu na 1.000 metara u kojem je veslao sa Veljkom Vješticom. Treći šabački predstavnik, kanuista Mihajlo Malović, učešće u jednokleku na 500 metara završio je u kvalifikacijama. Za plasman u polufinale bila mu je potrebna jedna pozicija bolja od ostvarene (8). Dobro se držao u većem delu trke, ali je popustio u finišu. U cilj je ušao sa vremenom 2:00.69, što je bilo nešto sporije od onog koje je dosegao na Izbornoj kontroli i za koliko je Mihajlo zaista spreman.

Bolji plasman u finalu imao je četverac zauzevši sedmo mesto. Tom prilikom su ostvarili i svoje najbolje vreme, bolje od onog iz Beograda (1:22,45). Sigurno do zlata doveslao je čamac iz Poljske (1:19,38), praćeni od strane Mađara (1:20,52) i Australijanaca (1:21,00). Branko i Nikola Kovačević učestvovali su i u dvosedu na 500 metara, ali su ovu disciplinu svesno žrtvovali i završili u kvalifikacijama kako bi pažnju i energiju usmerili na četverac.

Osmo mesto u K-2 1.000 metara pripalo je Luki i Veljku Vještici. Ovaj rezultat je bilo veoma lepo iznenađenje obzirom da nisu mnogo vremena proveli zajedno u čamcu. Njihovo finalno vreme iznosilo je 3:27.90. Zlato, jedno od čak 21 koliko je ostalo kod domaćina, osvojio je mađarski duo (3:19.28), srebro je otišlo u Italiju (3:21.30), a bronza u Češku (3:21.51). U ostale dve discipline jednoseda – 1.000 i 5.000 metara, Luka je bio 19., odnosno 24. Sigurno da 19. mesto u hiljadarci nije njegov domet, što je i pokazao u C finalu kada je više nego ubedljivo trijumfovao. Trka na 5.000 metara bila je poslednja u programu takmičenja i nju je Luka izveslao za 23:53.68. Prvi je bio Kabaljero iz Španije (21:03.71), drugi Aradi iz Mađarske (21:06.41) i treći Groser iz Nemačke (21:23.39).

Srbija je Svetsko prvenstvo završila sa dve bronzane medalje, obe osvojene zahvaljući Bojanu Zdelara. Najpre u jednosedu na 1.000, a zatim i na 500 metara. Bilo je prilika za još medalja obzirom na mnoštvo drugih finala koje su veslali naši reprezentativci: Dunja Stanojev (6. u K-1 200 jun. i 5. u K-2 500 jun.), Marija Dostanić (7. u K-1 200 U23), Dina Bacelj (5. u K-2 500 jun. i 5. u K-2 500 miks jun.), Strahinja Dragosavljević (5. u K-2 500 miks jun.), Katalin Gere (6. u K-1 1.000 U23).